Czego dzisiaj potrzebuje rodzina?

Czego dzisiaj potrzebuje rodzina?

Miłość

Miłość to główny i niezbędny składnik – potrzebny do dobrego funkcjonowania rodziny. Bez miłości nie ma rodziny, jest co najwyżej grupa ludzi, którzy mieszkają pod jednym dachem.

Miłość powinna być naszym kompasem – wyznaczać kierunek we wszystkim, co robimy. Przy każdym działaniu powinniśmy zadać sobie pytanie: czy w tym jest miłość? Nieważne czy chodzi o kawę z mężem, zabawę z dziećmi, gotowanie lub sprzątanie łazienki. Z miłości i z miłością.

Łatwiej jest podejmować trud codziennego zmagania się, kiedy patrzę na dobro Osoby. Bycie w rodzinie jest piękne, ale jednocześnie trudne, bo tam, gdzie muszę czasami zrezygnować z siebie, ze swoich dążeń, tam jest ofiara. Prościej ją ponieść, kiedy odwołuję się do miłości. Czy to oznacza, że bycie w rodzinie staje się formą męczeństwa? Nie, jeśli dbamy o wzajemne relacje. Gdy rodzice troszczą się o siebie nawzajem, dzieci uczą się tej ważnej postawy.

Relacja

Miłość polega także na byciu z drugą osobą, wejściu z nią w relację. Doświadczamy tego jako małżonkowie, jako rodzice. Wywieramy na siebie wpływ, bo nikt nie żyje przecież pod kloszem. Do budowania dobrej, zdrowej relacji potrzebny jest czas. Tu nie da się znaleźć szybkich i prostych „zastępników”. Nie da się iść na skróty. Jak jednak znaleźć czas? Doba ma tylko 24 godziny. Jak wszystko mądrze poukładać?

Ustalenie priorytetów

Warto zacząć od spisania swoich priorytetów. Które rzeczy, wartości są dla mnie ważne? Gdzie na tej liście są wiara, rodzina, relacja z mężem, żoną, dziećmi? Gdzie jest praca i obowiązki? Czy w tej piramidzie znajduje się też miejsce na mój czas na wypoczynek? Może są rzeczy, z których można zrezygnować albo odłożyć je na przyszłość? Jeśli kiedyś bardzo ważne były dla mnie samotne wędrówki po górach, a teraz mam małe dzieci; to w imię miłości jestem w stanie odłożyć je na inny czas. Czy koniecznie muszę tyle pracować? To są trudne decyzje i często musimy robić coś kosztem czegoś innego, ale przyniosą dobre owoce. We właściwym czasie.