4 sposoby na rodzinny Adwent

4 sposoby na rodzinny Adwent

To będzie Adwent inny niż wszystkie. Zresztą jak co roku. Za każdym razem dostajemy szansę, żeby przeżyć ten wyjątkowy okres, jeszcze raz. Jednak tym razem nie będzie rorat, będziemy głównie w domach, może jest to okazja dla nas, rodzin, żeby bardziej niż zwykle zadbać o właściwe przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Żeby nie zgubić tego ważnego czasu.
Dlatego dzielimy się z Wami, tym jak Adwent będzie wyglądał u nas w domu.

  1. Kalendarz adwentowy

Warto wspólnie przygotować kalendarz. Może mieć formę kopert, woreczków z zadaniami/niespodziankami. Nasz w tym roku przedstawia drogę Maryi i Józefa do Betlejem. Możliwości i inspiracji jest naprawdę mnóstwo.

2. Drzewko Jessego

To plastyczne przedstawienie drzewa genealogicznego Jezusa. Motyw jest zaczerpnięty z księgi proroka Izajasza: „I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni”.

Co będzie potrzebne:
gałązka kwitnącego drzewa (np. jabłoni), zawieszki z symbolami danej postaci z Pisma Świętego (można je wykonać z kartonu, wspólnie pokolorować)

Gałązkę w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu wkładamy do wazonu z wodą. Postacie układamy chronologicznie. Najpierw czytamy z dziećmi fragment z Pisma Świętego lub opowiadamy historię, następnie przywieszamy zawieszkę na naszym „drzewku” rozpoczynając od najniższych gałązek.
Możemy przygotować jeszcze jakieś aktywności związane z daną postacią – pracę plastyczną, kolorowankę…
Postaci nie musi być tyle ile dni w Adwencie, to zależy od Was i Waszych możliwości.
Przykładowe postacie:

Adami i Ewa
Noe
Abraham
Jakub
Józef
Mojżesz
Rut
Jesse
Dawid
Salomon
Jan Chrzciciel/
Józef
Maryja
Na samej górze, ostatniego dnia przywieszamy obrazek z Dzieciątkiem/


3. Cytat dla rodziny

W tym roku wprowadzliśmy nowy elememt przygotowania do Świąt. Może stanie się tradycją? Wybraliśmy cytat z Pisama Świętego, który szczególnie w tym czasie chcemy wprowadzać w naszej rodzinie w życie. Plakat powiesiliśmy na lodówce, żeby był dobrze widoczny, szczególnie w „kryzysowych sytuacjach” 😉

4. Prezent urodzinowy

Skoro Święta Bożego Narodzenia to urodziny Pana Jezusa, proponujemy przygotować z dziećmi prezent.
Co będzie potrzebne:
pudełko i wycięte z papieru serduszka
Rozmawiamy z dziećmi na temat prezentu, który moglibyśmy podarować Panu Jezusowi (podpowiadamy, że niekoniecznie są to klocki Lego 😉
Każde serduszko to jeden dobry uczynek, który włożymy do pudełka-prezentu. Dzieci mogą wkładać je same, kiedy komuś pomogą, podzielą się czymś, powiedzą dobre słowo, uda im się np. iść spać bez marudzenia. Nie chodzi o to, żeby to była nagroda czy narzędzie do „szantażu”, tylko zachęta do czynienia Dobra. W Wigilie możemy pudełko włożyć pod choinkę. To daje obraz tego, że staraliśmy się dobrze przygotować do Bożego Narodzenia.