Książka o…

Książka o…

O czym jest ta książka? Czy warto po nią sięgnąć? Czy oprócz samej przyjemności czytania da nam coś więcej?

Jakiś czas temu ktoś w bibliotece szukał książki dla dziecka na konkretny, ważny i trudny temat. Udało mi się polecić jedną pozycję, mimo przejrzenia sporej ilości internetowych polecajek książkowych. I tak sobie pomyślałam, że może warto zamiast tradycyjnej recenzji opisywać książki dla dzieci i młodzieży tematycznie. Nie te popularno-naukowe, gdzie zaraz wiemy, na jaki są temat, ale te z fabułą dotyczące różnych życiowych spraw. Tamta osoba chciała czytaniem książki poruszyć z dzieckiem bardzo trudny problem dotyczący ich rodziny – taki mieli sposób na rozmowy o ważnych sprawach. Pewnie nie w każdej rodzinie by się sprawdził. Jednak warto podsuwać dzieciom książki, które pozwolą im szerzej spojrzeć na świat, pokażą perspektywę życia, jakiej nie znają, dadzą dobre rozwiązania, zadadzą kolejne pytania albo spełnią rolę terapii – oswoją temat, pomogą przeżyć różne emocje…

Książka o… będzie serią wpisów o książkach na konkretny temat. Zaczniemy o czymś bardzo na czasie, co ułatwia nam komunikowanie w tych „zdalnych” czasach, a co potrafi bardzo pochłaniać dzieci i młodzież.

Książka o… mediach społecznościowych

Wiewiórczy z@kątek. Bajki o mediach społecznościowych. Co wspólnego mają wiewiórki z mediami? Można przekonać się dopiero w książce Adama Studzińskiego, który w przystępnej dla młodych czytelników formie pokazuje wady mediów społecznościowych poprzez…bajki o królestwie, królu, jego rodzinie i poddanych. Milena, starsza siostra Toli, w obrazowy sposób pokazuje i tłumaczy świat wirtualny bajkami. W międzyczasie siostry dowiadują się o zagrożeniu dla swojego ulubionego zakątka w parku i postanawiają ratować wiewiórki, w czym pomaga im…internet,bo i o zaletach sieci autor nie zapomina. Książka wciąga i pokazuje co, mimo innych okoliczności czasowych, wciąż jest wartością.

Autor: Adam Studziński
Tytuł: Wiewiórczy z@kątek. Bajki o mediach społecznościowych
Dla kogo: dzieci w wieku 8-15 lat
Temat główny: media społecznościowe
Pozostałe tematy: internet – zagrożenia i zalety, siostrzana więź, ekologia

Książka o… emocjach


Pewnie książek o emocjach znajdzie się tu więcej. Na początek „Self-reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę.”
Książka o codziennym życiu przedszkolaków i ich rodziców.

6-letni Kuba i jego 3-letnia siostra Lena przeżywają różne wydarzenia i każde z nich na swój sposób na nie reaguje – emocjonalnie, często głośno, niesfornie, marudząc czy złoszcząc się. Jednak rodzice zazwyczaj potrafią zaradzić ich zachowaniu, dając pozytywny przykład. Po każdym opowiadaniu autorka kieruje swoje słowa do rodziców, wyjaśniając, skąd wzięło się zachowanie dzieci, jakie są jego przyczyny – od obszaru biologicznego, przez poznawczy, emocjonalny, społeczny, po zarażanie się emocjami i indywidualne reakcje na stres.

Agnieszka Stążka-Gawrysiak jest ekspertką Self-Reg czyli samoregulacji i swoją wiedzą i doświadczeniem (jest też mamą 3 synów) dzieli się z czytelnikami. Tłumaczy metodę, dzięki której można „opanować nadmierny stres i zlikwidować przyczynę złego samopoczucia”.

Nie pozostaje nic innego, jak życzyć sobie i innym rodzicom, by w kryzysowych sytuacjach pamiętali o tym, co przeczytali 😉

Autor: Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Tytuł: Self-reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę
Dla kogo: dzieci w wieku 3-8 lat
Temat główny: emocje, Self-Reg

Książka o… pojawieniu się rodzeństwa

„Miko, smok i dziewczynka” to książka o wielu sprawach, dla mnie jednak najważniejszym wątkiem jest pojawienie się siostry głównego bohatera – Mika, który mieszka z rodzicami w domku w lesie, w dawnych czasach. Nie wiadomo, ile ma lat, bo nie chodzi do szkoły, ale może wtedy chodzenie do niej nie było obowiązkowe? Ważniejsze jest to, że ma bardzo dobrą relację z rodzicami, wykonuje z nimi różne obowiązki w domu czy w lesie, ucząc się od nich po prostu życia.
Któregoś dnia drewniana zabawka smoka ożywa za sprawą wyobraźni chłopca i odtąd Miko ma towarzysza na każde zawołanie. Jakiś czas później rodzice oznajmiają mu, że spodziewają się upragnionego drugiego dziecka. Na początku nie robi to na nim wrażenia, dopiero z czasem zauważa, że mama jest częściej zmęczona, a po narodzinach córeczki już obydwoje rodzice wydają mu się przemęczeni. Są niewyspani, nie mają czasu na to, co wcześniej lubili robić, a przede wszystkim coraz mniej uwagi poświęcają synowi. I wtedy smok proponuje chłopcu, że może sprawić, że Emi zniknie i nikt nie będzie o niej pamiętał, ale najpierw Miko musi wykonać 3 trudne zadania. I te zadania są kluczem całej historii. Chłopiec pokonuje własne ograniczenia, wykazuje się odwagą, rozwija ukryte talenty i odkrywa, co w życiu jest ważne.
Moim zdaniem ta baśniowa powieść dla dzieci może pomóc im zaakceptować młodsze rodzeństwo, które „zabrało” czas i uwagę rodziców. Nie w każdej rodzinie jest to problem, ale czasem zdarza się, że dziecko narzeka na to, że „rodzice już nie mają dla niego czasu, bo pojawił się bobas”. Może dzięki tej książce, starszy brat czy siostra spojrzą przychylniej na dzidziusia, z którym nie da się jeszcze pobawić?

Autor: Magdalena Kiermaszek
Tytuł: Miko, smok i dziewczynka
Dla kogo: dzieci w wieku 5-10 lat
Temat główny: pojawienie się rodzeństwa
Pozostałe tematy: akceptacja młodszego rodzeństwa; przyjaźń z wyimaginowanym przyjacielem; rodzicielstwo

Książka o… dobrych nawykach

Z uprzedzeniem podchodzę do poradników, które już w tytule zapewniają coś super po zrobieniu odpowiedniej liczby kroków… Dlatego potrzebowałam czasu, by przekonać się, że autor podstawowe życiowe zasady z pomysłem przekazuje w opowiadaniach dla dzieci.
„7 nawyków skutecznego działania ” swojego ojca, Sean Coney zamienił na „7 nawyków szczęśliwego dziecka”. Są to zasady, które wiele z nas stosuje, które często staramy się wpoić swoim dzieciom,
a tu są uporządkowane i przedstawione w historyjkach ze zwierzęcymi bohaterami. I tak np. wiewiórka musi znaleźć swój sposób na nudę, jeżozwierz przekonać się, że warto wykonywać najpierw zadania,
a zając doświadczyć tego, że przez bałagan można stracić dużo czasu
i okazję do dobrej zabawy. Po każdym rozdziale znajdują się uwagi dla rodziców, pytania do dyskusji z dziećmi i propozycje małych kroków do wyćwiczenia danego nawyku.
Niekoniecznie po przeczytaniu książki nasze dzieci będą zawsze skutecznie stosować zaproponowane zasady, jednak warto by przekonały się, że warto doceniać siebie i innych, mieć przyjaciół, uważnie słuchać innych oraz dbać o swoją równowagę. 


Autor: Sean Covey
Tytuł: „7 nawyków szczęśliwego dziecka” oraz „7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie”
Dla kogo: dzieci w wieku 4-10 lat
Temat główny: dobre nawyki
Tematy: szczęśliwe dziecko, równowaga, synergia, wysłuchanie, zrozumienie, strategia wygrana-wygrana, kolejność zadań, porządek, cel działania, poznanie siebie, przyjaźń, rodzina, relacje 

Książka o… adopcji

A raczej książki o adopcji, podobne w treści i przesłaniu, a jednak inne 🙂
Katarzyna Kotowska w książce „Jeż” opisuje rodziców, którzy czekali na dziecko, aż w końcu zdecydowali się na adopcję dwulatka. Do ich szarego świata zaczęły wracać kolory. Chłopiec – Jeż miał kolce i one raniły przy kontakcie, jednak pomału, dzięki dawce miłości, zaczęły odpadać.
Dla mnie to książka bardzo poetycka, choć napisana prozą. Kolejna – Agnieszki Porzezińskiej „Skąd się biorą rodzice? Nie-bajka o adopcji” jest napisana wierszem. Narratorem jest dziecko, które opowiada o swoich początkach w brzuchu mamy, o narodzinach i pobytach w szpitalach. Mówi też o pewnej Pani i Panu, którzy stali się jego rodzicami i stworzyli mu dom.

Autor: Agnieszka Porzezińska
Tytuł: Skąd się biorą rodzice? Nie-bajka o adopcji
Dla kogo: dzieci w wieku 2-8 lat
Temat główny: adopcja
Pozostałe tematy: dom

Autor: Katarzyna Kotowska
Tytuł: Jeż
Dla kogo: dzieci w wieku 4-12 lat
Temat główny: adopcja
Pozostałe tematy: rodzina

Książka o… umieraniu

Paweł Grabowski, lekarz prowadzący hospicjum, na podstawie swoich doświadczeń z pacjentami i ich rodzinami, napisał książkę o umieraniu. Tytułowy dziadek Franek ma dwójkę wnuków, z którymi łączy go dobra, bliska relacja. To z perspektywy dzieci poznajemy kolejne etapy choroby – na początku skrywaną informację o niej, późniejsze rozmowy o raku, pobyt w szpitalu, pomoc z hospicjum domowego, ostatnie chwile z dziadkiem. Nie ma w tej książce patosu ani naturalistycznych opisów. Jest ukazane piękno życia i rodzinnych relacji. Są pokazane trudności związane z chorobą, zarówno te dotykające dzieci, jak i ich rodziców oraz samego dziadka.

Dla mnie to bardzo życiowa książka, pomagająca porozmawiać i przygotować dzieci na odchodzenie najbliższych.

Autor: Paweł Grabowski
Tytuł: Dziadek Franek
Dla kogo: dzieci w wieku 5 – … lat
Temat główny: umieranie, śmierć, choroba
Pozostałe tematy: rodzina, dziadek, szpital, hospicjum domowe, rak