Planowanie? To nie dla mnie

Planowanie? To nie dla mnie

Przyznaję, że nie lubię planować. Nie lubię samego procesu, ale lubię efekty planowania. Kiedy zapowiada się trudny dzień, ratuje mnie plan na obiad czy gotowy pomysł na zabawę. Wtedy mam poczucie, że jednak nad czymś mam kontrolę;) Planowanie pozwala nadać kierunek i choć trochę trzyma ramy tego szalonego życia z czwórką dzieci na pokładzie.

Dlatego postanowiłam wprowadzić plan do naszego domowego przedszkola, ponieważ tym roku z moimi młodszymi dziećmi edukujemy się w domu. Czasami wieczorem mam wrażenie, ze kolejny dzień mi umknął, a ja nie zrobiłam z dziećmi „nic mądrego”. I doskonale wiem, że sytuacje codzienne mają wymiar edukacyjny, który bardzo cenię i chętnie wykorzystuję. Ale czuję, że potrzebuję do naszego chaosu wprowadzić trochę przewidywalności.

Przygotowałam planszę, którą będziemy uzupełniać na początku każdego miesiąca. Nie będę planować każdego dnia, umówmy się, że to jest niewykonalne. W planowaniu z dziećmi potrzebny jest przede wszystkim luz i dość spory margines. Przyjdzie dzień, kiedy ktoś się rozchoruje i będziemy spędzać pół dnia przy inhalatorze (oby nie!) albo nie będziemy mieli ochoty na nic z listy czy wymyślimy coś zupełnie nowego. Mam tego świadomość, ten plan ma być moją pomocą, a nie powodem do frustracji czy wyrzutów sumienia.

Do planowania będę zapraszać dzieci. Na początku usiądziemy na dywanie, opowiem im o nowym miesiącu (nauczymy się przy tym kolejności pór roku i nazw miesięcy) i wspólnie zastanowimy się co chcielibyśmy robić. Na drzewach będą kolorowe liście, wolicie je namalować czy wycinać nożyczkami? dając dzieciom wybór czynię je współautorami planu. Liczę, że wtedy chętniej się zaangażują.

Jak to wyjdzie w tzw. praniu? Będę dawać znać 😉 nie tylko o sukcesach.

Nasze plany na kolejne miesiące wraz z opisem będę wysyłać w newsletterze.

Nie musicie być w edukacji domowej, żeby stworzyć taki plan. Propozycje, które wymyślicie możecie realizować po południami, w weekendy lub mieć wyjście awaryjne w razie zastania w domu.

Zapraszam, spróbujcie. Może to będzie pomoce?

Pustą planszę można pobrać tu: